2012. október 18., csütörtök

Telefóbia


   Amikor meg akarsz ismerni egy másik embert, akkor igyekszel minél mélyebbre ásni a magánszférájában, fel akarod kutatni a belső kis világát. Ilyenkor merül fel a kérdés, hogy vannak e félelmei az adott illetőnek. Mindenkinek van. Az egyik a pókoktól fél, a másik a magasságtól, a harmadik a sötéttől, a negyedik mind a háromtól egyszerre és így tovább. Ismerek (ismerünk) olyanokat is, akik a kitárulkozástól félnek. Bármily meglepő és bármikor mást mondok, és ha kérdezed, azt felelem majd, hogy nincs, de mivel nem vagyok tökéletes (bármennyire is annak, és szerénynek tűnök, hehe...) így itt nyugodtan elmondhatom, hogy van. Ez a fóbia nem más, mint a telefon. Rettegek tőle. 
   Ami azt illeti eléggé maradi és zárkózott családban nőttem fel és a modern eszközök elég későn kerültek be a látókörünkbe. Amikor az emberek többségének már színes tévéje volt, mi akkor még a fekete-fehér Videotonon bámultuk a Dallast; amikor a többség már többfunkciós Hajdú mosógépet használt, akkor anyám még mindig a két zajgenerátorral dolgozott: az egyikkel kimosta a ruhát, a másikkal kicentrifugáltatta (mindig szerettem nézni, ahogy alul folyt ki belőle a mosólé, mint a gyümölcsfacsaróból). Videónk, számítógépünk, vagy HiFi-nk sosem volt, úgyhogy egy filmet, vagy tévéműsort akkor nézhettünk meg újra, ha megismételték. Ennek ellenére nem nagyon éreztem hiányát, mert inkább a rádiót hallgattam, leginkább csütörtökön délután kettőtől ötig, mert akkor volt a "Kabaré csütörtök", vagy szombat-vasárnap ebéd közben, amikor meg a "Jó ebédhez szól a nóta" című, magyar nótákat sugárzó műsor ment. Jah és persze utána a hírek, majd a vízállásjelentés és utána a "Daráló", rádiós ifjúsági sorozat. Aztán persze az első vezetékes telefon is csak a kilencvenes évek végén költözött be a lakásba, akkor, mikor már elkezdték gyártani az első maroktelefonokat.
   Mobilom ehhez képest elég korán, 2002 karácsonyán lett. A szüleim úgy gondolták, hogy jobb ha van a gyereknél, amennyit elcsatangol és kimaradozik. A nővérem meg teljesen féltékeny volt rám, mert ő nem kapott. Aztán amilyen gyorsan jött, úgy hamar le is csengett a dolog, mert nem sokat telefonálgattam vele. Akkor még nem ismertem fel ezt a félelmemet, de bizonyára már bennem volt. Azóta csak egyre rosszabb. Ha egy mód és lehetőség van rá, akkor közös megegyezéssel -de leginkább az akaratomnak megfelelően- keresek a telefonomnak egy nyugodt helyet, ott bepólyálom aztán ott szépen csendben elvilloghat, ha akar. Különben is nem kell akárkinek felvennem és ezzel a szolgáltató is egyetért, különben nem vezették volna be a hívóazonosítót. Az ismeretlen hívókat meg eddig se kultiváltam. Igazán nem is a bejövőkkel, hanem a kimenőkkel van a probléma és nem anyagi indíttatásból, még mielőtt túl fukarnak tartana! Egyszerűen irtózom tőle. Nem tudnám megmagyarázni, hogy miért, de számomra ez elég komoly probléma. Percekig vacillálok, kitalálom, hogy mit akarok mondani, húzom az időt, csak hogy ne keljen azt a fránya hívást elindítani. Szabályosan rettegek tőle. Egy nagyon egyszerű példa erre és nyilván megerősítést is kapok: ha pizza rendelésről van szó, akkor az csak abban az esetben fordul elő, ha van itt nálam valaki, aki szintén megkívánta és hajlandó venni a fáradtságot és kezdeményezni a rendelést... És még egy. Sokszor megesik, hogy amikor elmegyek itthonról -vásárolni, vagy próbára, esetleg egy étterembe kajálni-, nem viszem magammal a készüléket. Valahogy szabaddá tesz a tudat, hogy nincs nálam sem értekező berendezés, sem óra. Most lehet arra gondolsz, hogy "akkor meg hívhatod vissza, aki keresett". Biztos lehetsz benne, hogy még nem sok embert hívtam vissza.
   Ez -talán- az egyetlen olyan fóbiám, ami igazából említésre méltó. Nem tudom, hogyan lehetne segíteni rajta, de jelenleg ez a helyzet. ostobaságnak tűnhet, vagy bolondériának, ugyanakkor a pókoktól való félelem is az. 

2012. október 16., kedd

Road koncert Komáromban

   Az alap ötlet, hogy a Road zenekar Komáromba jöjjön már elég régi keletű, de mivel az alap koncepció még a tavasszal bebukott és a banda így is szeretett volna egy bulit összehozni nálunk, így megindult a szervezés gépezete. Az esemény egy részét a zenekar szervezte, a helyi megoldásokat igénylő feladatokkal a KZE-t bízta meg. Ennek oroszlán részét elnökünk, Sonny végezte.
   A koncert napján (10.13. szombat) szerencsére nem dolgoztam és még kérnem se kellett! 13 óra magasságában találkoztunk a már fenn említett Sonnyval a CsMK előtt, aki együtt érkezett a mi Fabynkkal. A rég óta használaton kívüli épület szinte fellélegzett, amikor az ajtajait kitártuk. Boldogan visszhangozta első szavainkat, ahogy a belsejébe léptünk. Semmi nem változott az évzáró óta, kivéve azt az apróságot, hogy most a függöny mögül is kipakoltak mindent (ezért tudtak a kamionról a hátsó rakodóajtón bepakolni). Egy problémánk volt csupán, hogy azt a közel tucatnyi szemetest, ami a város tulajdonát képezi pont nem tudni, hogy a 13 intézmény és a számlálhatatlan felhasználó közül épp ki bitorolja, így kénytelenek voltunk a bejáratnál felállított fémkukát felhasználni erre a célra. Ennek ellenére nem mindenkinek sikerült megtalálni...





Amit kicsit felháborítónak találtam az a kuka tartalma. Nem elemózsiát kerestem, azért ennyire nem szar a helyzet, hanem olyan cuccot, ami nem tenné lehetővé az edény áthelyezését az előtér közelébe. Valljuk be őszintén: senkinek sem hiányzik a szemétszag részegen! Efféle mocskot nem találtam, viszont egy viseltes Nemzeti lobogót és egy városi zászlót igen. Számomra ez gyalázat, jelképeink megbecstelenítése. Nem tudom ki tehette ezeket oda, de valószínűleg a lomtalanítást végző(k). A magyar zászló már nagyon meg volt fakulva, az évek meglátszottak rajta rendesen, a városi címeres lobogó viszont sokkal jobb állapotnak örvend, azt el is hoztam haza és némi áztatás után most a falamon pihen.



A zenekar cuccát egy kisebb kamionnal hozták, a technikusok pedig egy külön autóval érkeztek úgy délután kettő fele. Laza tíz perc alatt kirámolták a motyót és elkezdték az összeszerelést. 




   Ezalatt érkezett meg a kocsmarészleg, az Indian's-ból (és anno a Goldenből) jól ismert arcokkal, akikkel a bárt hamar összeállítottuk. Mondanom sem kell, hogy kánaán volt ennyi szeszt cipelni...
Délután négy óra magasságában megérkezett a Road sárga kisbusza a tagokkal. Azt kell mondjam, hogy kellemes csalódás volt. Abszolút közvetlenek, nem jártak méterekkel a föld felett annak ellenére, hogy ők már elértek valamit. Egy kötetlen beszélgetést bonyolítottunk le, amíg a két előzenekar és a biztonságiak megérkeztek. A kapunyitásig letisztáztunk mindent, ami a rendezvényt illeti, majd mindenki elfoglalta a felállítási helyét és szép lassan szivárogni kezdtek alkalmi rocktemplomunkba az élő zene hívei. 
Az elsőnek a felvidéki Phoenix kezdett. Rájuk azért voltam kíváncsi, mert anno ők is Sopronban, az MD Stúdió falai között, Smicinél vették fel a lemezüket és amit hallottam a youtuben, az felcsigázta az érdeklődésemet. Sajnos ez elég hamar le lankadt. A srácok ugyan hozták a minőséget, amit egy ilyen szintű koncert felszopójaként hozni kell, de a tempót nem a legjobban lőtték be. A harmadik számnál azt mondtam, hogy inkább kimegyek, mielőtt elalszom. Ha egy kicsivel izgalmasabb tempót választanak, bizonyára sokkal élvezhetőbb lett volna számomra. A második brigádból, az AWS-ből elegendő volt pár másodperc: az ének hamis, a hangszerek egymáshoz képest csúsztak, szóval teljes tragédia. Elképzelhetőnek tartom, hogy még az előző nap hatása uralkodott srácokon...
   Pár sör és még néhány perccel később aztán elkövetkezett, amiért ide jöttünk, amiért megtöltöttük a jó öreg CsMK nagytermét. Színpadra lépett a Road. Az 1000 lépés című dalukkal nyitottak és a többi ismert dalukkal pörgették végig a bulit. Jól szóltak, a fények jól hatottak, a közönség maximálisan jól érezhette magát, szóval minden frankónak bizonyult. Mivel a számok jó részét ismertem (az első három album anyagát biztosan) a koncert végére egész jól elfogyott a hangom. Azért az épületből kilépve még egy, már-már szignómmá vált "Sok itt a suttyó, csak én nem!" jól hallható kijelentésre még futotta. Ennek ellenére mégse engem akartak kétszer is hülyére verni...
   A sikereken felbuzdulva és ha minden jól megy, a KZE a jövőben is szervez hasonló, közismert és népszerű zenekaros megmozdulásokat. Egyenlőre a december 28-ai, lassan hagyományossá váló Évzárót tűztük ki, amivel kapcsolatban érdemes figyelni a Zenész Egylet facebook oldalát, mert idén is lehet majd belépőket és egyéb ínyencségeket nyerni! De ennél többet már nem árulhatok el...

2012. október 12., péntek

Szolgálati anekdoták - 36. rész

Szösszenetek



Körülbelül négy perc késéssel indultunk meg Bicske-Alsó megállóhelyről. Ennek ellenére nem kapkodtam. Nem szokásom.
- Bíííííííííp -pánik szerű visítás törte meg a vezetőállás alapzajait.
- Tessék! -szólítottam meg a vészhívó megnyomóját.
- Kizárt egy embert!
- Tudom. Én kezelem a nyomógombot.
- De így lekéste a vonatot! -sikította idegesen a hangszóró.
- Hölgyem! -válaszoltam nyugodt hangon- Az illető nem lekéste a vonatot, hanem a következőhöz jött ki korán.
- Klikk -ezzel hanggal vetett véget egy kapcsoló a bájcsevegésünknek.

Pár órával korábban Biatorbágyon bezzeg senkit nem zavart, hogy öt percen keresztül ácsorogtunk vonalfeszültség hiánya miatt. Ez a legnagyobb hátránya a pórázon szaladgáló vonatoknak. Bezzeg az olajszagúak! Bárhol, bármikor elmennek. Kivéve télen, ha elfagy valami.

Már a szolgálat eleje is mosolyt csalt a szám szélére: korán reggel Gestaposok egy kisebb csoportja -köztük egy újonccal- szállta meg a komáromi köpködőt ellenőrzés céljából, viszont nekem ehhez nem volt humorom és nem is akartam lekésni a vonatot, így a harmadik kézrázás után a kukás-mellények takarásában kislisszoltam a helyiségből; Győrben megtudtam -nem hivatalos értesítésen, hanem csak úgy odavetve, félvállról- hogy jövőhéten várnak Fehérváron. Sejtettem, hogy ez lesz, de azért ennek mégsem ez a közlési módja; páran sikeresen levizsgáztak az ÖBB 1014-eséből, pedig a jövő héten lángvágó áldozata lesz a teljes garnitúra, mert bár potom pénzért ajánlották őket megvételre, mégis a kutyának sem kell; egy üzletkötésben megfáradt barna asszonyt vjv Rita tessékelt le a vonatunkról, mondván ha a rosszul megy a bolt, a vasút akkor sem szállít ingyen, a viteldíjat akkor is meg kell váltani. (Egyébként Tbányán Rita kérte, hogy ne írjak semmit róla, de az a helyzet, hogy amit ma megteszel, holnap itt visszaolvashatod! Így járt legutóbb Gabi is, aki kérte, hogy a gombfelvarrós sztorit ne írjam meg, de hát pár bejegyzéssel ezelőtt már az is megtörtént...)

Egy jó tanács! Ha a Déliben valaki nagy gyrost szeretne enni -azt a görög húsos-zöldséges izét-, akkor ne olyankor tegye, amikor az erős testalkatú fiatal picsa van, mert Az a nagyadagot is simán kiadja a kisadagnak megfelelővel (összeszorítja a pita alját, hogy kevesebb cucc férjen bele), ráadásul képes szétáztatni az egészet az öntettel kívül-belül! Már ezerszer megfogadtam elmegyek fogyasztóvédelmisnek. Eddig még nem tettem ez irányba lépéseket, de egyre erősebb bennem az érzés, hogy nem mindenkinek kell a vendéglátóiparban dolgoznia...

Bárki bármit mond, de a ha a humorodat meg tudod őrizni, szinte minden napod jó lehet. Csak meg kell találni az érme mosolygós oldalát.

2012. október 11., csütörtök

Így főzök én


   Tudva levő, hogy nem vagyok egy konyha tündér (nem úgy, mint a faterom, aki a pörköltet 32 féle képpen készíti és rontja is el), mert például ha egy krumplit kell meghámozni, akkor több eset is bizonyítja, hogy az ujjaimat előbb felmetélem, mint a burgonyát. Másrészt azt vallom, hogy "A konyha veszélyes üzem! Belépés csak nőknek!" (vagy torkoskodás céljából)! Szívesen megcsinálok a ház tájékán bármit, de főzést meghagyom a nőknek. Ezzel az állításommal homlok egyenest mást mutat a cím, úgyhogy íme a magyarázat: amit saját kezűleg történő főzésnek nevezek, az nem kíván különösebb szakértelmet. Két egyszerű példával rekonstruálnám is a dolgot.
   Smack (más néven smeka, vagy ha urizálunk akkor "lunch of thrashers") elkészítésének folyamata:
- Mosd el a használandó edényt. Amennyiben útban van pár pohár vagy bögre, akkor egy úttal tud le azokat is. 
- Önts forró vizet a tálkába, majd tedd be az egészet a mikróba és addig melegítsd, amíg igazán forró nem lesz. 
- Vedd ki a mikróból a tálka vizet majd az egészet sózd meg! Ezután szórd bele a smeka mellé adott ízesítőt, adj hozzá egy adag delikátot (ízfokozás a köbön), szórj rá némi piros paprikát (hogy színe is legyen) majd az egész mosogatólé szerű kotyvalékot egy kanál segítségével zavarosítsd fel úgy, hogy az idő közben az edény szélére kicsapódott színezékek is beleoldódjanak.
- Ezután a felmorzsolt tésztát burítsd bele a bödönybe és az egészet tedd vissza még egy percre a mikróba. 
- Amikor már annyira forró, hogy az egészet nem tudod puszta kézzel sokáig megfogni, akkor vedd ki és tálalva!
Fontos, hogy várd meg, amíg a tészta magába szipákolja a pirosas mosogatólevet! Amíg hűl, addig igyál meg egy sört nyugodtan ez elszaladni nem fog!
  Pulykacsöcs (töltött mirelit pulykamellfilé) hamburgerként hasábburgonyával elkészítésének folyamata:
- Nyiss fel egy doboz sört, mert sokáig fog tartani
- Nyisd fel a tűzhelyet és helyezd rá az olajjal -nem gázolaj, vagy kenőolaj- felöntözött lábost. (Amennyiben friss olajat használsz, előtte mosd el a lábost).
- Különböző trükkök segítségével gyújtsd meg a gázrózsát! Amennyiben hosszú percekig nem sikerül, akkor vagy nem nyitottad ki a gázcsapot, vagy kifogyott a palack.
- Helyezd a lábost a gázrózsa fölé és várd meg amíg az olaj kellően forró lesz. Ezt úgy ellenőrizheted, hogy a pulykamellről némi morzsát egy idő után az olajba morzsolsz. Ha húsz percig nem serceg az olaj, akkor vagy elaludt a láng -rosszabb esetben kifogyott a gáz-, vagy túl alacsonyra állítottad a lángot.
- Ha sütésre alkalmas izgalmi állapotba került az olaj nagyon óvatosan engedjünk bele -étvágyunk szerint- két-három pulykát, majd időnkénti forgatással barnára süssük ki. (Lányok! Nem aranybarnára, vagy pirosas barnára! Nekem akkor jó, amikor már majdnem fekete!)
- Amikor elkövetkezik a kiszedés fázisa egy tetszőleges, lehetőleg lyukacsos szerkezetű merőkanállal az előre félbevágott zsömlékre helyezzük a húsokat (nem csöpögtetjük le, meg itatjuk fel valami papírtörlővel, hanem egyenesen mehet a pékáruba), majd ketchuppal ízesítjük. (Esetenként plusz sajtszeletet is óhajtok, akkor azt még kiszedés előtt az alsó zsömlére rá kell fektetni).
- A jéghideg krumpli csíkokat a kiszedő kanálra helyezve, majd karnyújtásnyi távolságról a tajtékzó olajba süllyesztve -tetszés szerinti mennyiséget- szintén ropogós barnára sütjük, majd a zsömlék mellé szervírozzuk!
Ezzel nagyjából konyhai tudományom végéhez is értünk, aki többre számított, az most nem nyert!