2015. január 30., péntek

Könyvek, ahogy én olvasom őket - 2. rész

Rövid idő alatt érkezett el a ennek a sorozatnak a második része. Magam se gondoltam volna, hogy ilyen hamar, de tény, hogy ami érdekel, azt gyorsan magamévá teszem. 
Kurt Sutter beírta magát a szórakoztatóipar történelmébe a Sons of Anarchy (nálunk Kemény motorosok -ezt a szar címet; Magyarországon eddig is nagy divat volt más címmel ellátni filmeket/sorozatokat, de ennyire mellé nyúlni, vagy túl kreatívan hozzáállni a kérdéshez nem kellett volna) című sorozattal. Akik nem ismernék a sorozatot, azoknak annyit árulnék el, hogy ez egy (fiktív) motorosklub életéről szól. Van benne viccesebb és brutálisabb részek is, de a főbb csapás irány a dráma. Mindössze hét évad készült belőle -a rajongók nagy bánatára- 50-60 perces epizódokkal, miközben a főszereplők különböző akadályokat győznek le. Az egész sorozat központi figurája egy Jackson Teller nevű fiatalember, aki apja nyomdokaiba lép, aki nem más, mint a klub alapítója és első elnöke. 
Ez a könyv is egy epizód. A könyv borítóján úgy írják, hogy a negyedik évad után játszódik, de ez az állítás annyira nem fekszik, hiszen olyan személyekről is említést tesz, akik a negyedik évad alatt meghalnak és Jax is még alelnökként van jelezve. Szóval én inkább a negyedik évad elejére datálnám ezt a részt. A cselekmény elég gyorsan zajlik, nincs üresjárat (nem úgy mint a harmadik évad egy-egy részében), viszont a szereplők leírása elég hiányos, vagy későn hull le a lepel bizonyos alkati kérdésekről, ami elég zavaró lehet, ha a megjelent karakter harminc oldallal később homlokegyenest másként fest, mint ahogy elképzeltük. (Ezért szeretem jobban Jókai, vagy Sven Hassel írásait, ahol elég részletes a karakterek és helyszínek leírása -nem ismerem az eredeti írást, így lehet, hogy csak a mű fordítója szedett valami fogalmazás gátlót; ez mondjuk a sorozatnál is észrevehető). Vannak továbbá félrefordításból származó hibák is, ami inkább a szleng ismeretének hiányaként könyvelem el, de lehet, hogy a következő kiadásnál -már ha lesz- ott kijavítják ezeket a hibákat (a nyomdaiakkal együtt). 
Summa-summarum: egy hiánypótló epizód, egy darab csont amin a rajongók rágódhatnak egy darabig és fenntarthatják az érdeklődést, így nekik feltétlenül ajánlom, de akik a sorozatot nem ismerik, vagy még nem tartanak a negyedik évadnál, azoknak még nem. Az író (Christopher Golden) kilátásba helyezte, hogy kerülhetnek még ki a kezei közül újabb részek, de ehhez persze a sorozat megálmodójának, Kurt Sutternek is hozzá kell majd járulnia. Ha egy tízes skálán kellene értékelnem, akkor nagyjából egy erős hetest adnék rá.



2015. január 15., csütörtök

Könyvek, ahogy én olvasom őket - 1. rész

Arra az elvetemült elhatározásra jutottam, hogy bővítem az írásaim tárgykörét és a régi sikerein felbuzdulva (Szolgálati anekdoták) új sorozatot indítok "Könyvek, ahogy én olvasom őket" címmel. Ennek egykori magyar tanáraim anno bizonyára jobban örültek volna, de igazából a irodalom iránti érdeklődésem sokkal később alakult ki, mint ahogy azt az oktatás előírja. (Ez egyébként rám jellemző: gimiben kötelező volt kosárlabdát tanulni. Akkor kurvára nem érdekelt, de miután leérettségiztünk jó néhány évig rendszeresen játszottam, még a győri MOSZ kosárcsapatában is kerettagként tartottak számon.)
A sorozatban azokról a könyvekről írok pár sort, amik olvasását épp befejeztem. A régebben általam olvasott könyvekről nem írok ebben a sorozatban egy-egy fejezetet, csak érintőlegesen emlékezem meg majd róluk és kizárólag a 2015-től elfogyasztott irodalomra szorítkozom majd. Aztán hogy ezeket ki teszi magáévá, az már mellékes. 
Előre jelezném, hogy történelmi, krimi és életrajzi regények lesznek többségében, a fantasy és sci-fi kötetekről itt írást felesleges lesz keresni, mert azok kibaszottul nem érdekelnek. (Igaz, a jó öreg Keith Richards élete is érdekelt, de javarészt olyan kurva unalmas, hogy kínszenvedés volt a végére érni -a Slayer könyv végére pedig megutáltam Kerry Kinget). 

Az első rész a tavaly elkezdett, de ez év január 16-án hajnalban, szolgálatban (oda-vissza útban, üres percekben - ezek mindössze 20-30 percek) sikerült átrágni magam rajta. Nem másról szól, mint Magyarország hatodik és egyben utolsó kormányzójáról (az első Hunyadi János, második Szilágyi Mihály -ezek a Szilágyiak nagyon feltörekvők (ezt a poént csak néhány kolléga érti majd)- a harmadik Lodovico Gitti, a negyedik Johan Caspar von Ampringen, az ötödik Kossuth Lajos volt). Általában történelem órákon nagyon keveset említenek bizonyos korszakokról, vagy történelmi személyekről és ez általában a tanrenden és/vagy a tanáron múlik. Még ha le is oktatja a kötelezőt, akkor is bele viszi a saját álláspontját a mondandóba és így könnyen válik akár felkent szenté egy kommunista vezető, vagy hazaárulóvá egy olyan hazafi, mint mondjuk Horthy Miklós. 
A visszaemlékezésben nagyon jól kitűnik, hogy milyen nevelést kapott és milyen jelleművé vált. Saját benyomásom a következő: a nemesi vér miatt sok mindenben nem lát reálisan, sokszor naiv és jóhiszemű, behódolónak tűnik, sokszor viszont igen határozott. Bud Spencer életrajzában vettem észre hasonló, már-már túlzottan tagadó megnyilvánulást, mint Horthynál, mikor előbbi színészi voltát/tehetségét vonja kétségbe több alkalommal, utóbbi pedig a reá bízott pozíciókkal teszi ugyanezt. Abszolút hiányzik belőle a nagyra vágyás (ami mondjuk a revíziós nézeteiben meg is nyilvánul: sosem akart a Trianon előtti ország határain túli területeket megszerezni -habár Hitler erre több alkalommal is lehetőséget nyújtott neki-, vagy azokon túl magyar katonákat bevetni). Mivel a Monarchiában született, élt és Ferenc József szárnysegéde is volt így érthető ragaszkodása a tekintélyelven működő, (Habsburg) király által irányított rendszerhez, viszont ez a hatalmi rendszer sok tekintetben elavult a XIX. század vége és XX. század elején. Mondhatni az idő elrohant mellette és pl. IV. Károly királyunk se tudta már úgy igazítani ehhez a Monarchiát, hogy az még évtizedekig fennmaradhasson. Többek közt ez vezetett -szerintem- az ő bukásaikhoz.
Sok tekintetben tanulhatna tőle az utókor, a ma politikusai. Ide tartozik egy idézet is -természetesen a Kormányzótól:




"Hol van ma együtt és egyszerre vallásszabadság, gyülekezési és véleményszabadság meg a felszabadulás a nyomor és a félelem elnyomása alól? ... Az emberiség negyedét ... arra kényszerítik, hogy olyan zsarnokság alatt éljen, melynek az egyetlen célja, hogy a többi háromnegyedet is rémuralma alá tiporja."



És még egy jó tanács:



"... ha nem támogatja a hatalomra éhes politikai törtetőket, akik osztálygyűlöletet hirdetnek és a tömegek alacsony ösztöneit ingerlik, akkor majd egy napon ismét valóra válik a magyar szabadság!"