2016. május 19., csütörtök

Szolgálati anekdoták - 99. rész

Tudod azon gondolkoztam, hogy vajon hány hét telt el a legutóbbi bejegyzés óta... fogalmam sincs... 
Azt se tudom, hogy miről szólt... nem szolgálatira gondolok, hanem egyáltalán.... mert ugye ez a blog nem csak szolgálati szarságokról, anyázásról és effélékről szól... meg egyébként se szoktam alázni senkit...
Tudod igazából arra se emlékszem, hogy mikor volt időm azon töprengeni, hogy merre tartok... van az úgy... 
Tudod mostanában mintha kicsit sokat lennék az otthon melegétől távol... mintha kicsit több időt töltenék el a munkahelyemen, mint azon kívül... meglepő, de már a barátnőmnek is feltűnt, hogy amióta ő is dolgozik mintha csak két hetente találkoznánk... ettől függetlenül lojális... ezt én értékelem és viszonozom...
Tudod azt mondják, ha a munkavállaló sokat megy be a munkahelyére (van az a csúnya szó, amit biztos nem ismersz: dolgozik), akkor sokkal több pénzt keres, mintha csak a kötelezőt végezné el... a fusiról most ne beszéljünk...
Tudod volt idő, amikor havonta csak 150-160 órát töltöttem a munkahelyemen. Nem volt fárasztó és szívesen végezte az ember. A fizetés ugyan nem ütötte meg a külhoniakat, de senki nem panaszkodott rá. Aztán jött havi plusz egy szolgálat. Nem háborogtunk érte, hanem a Cég érdekében vállaltuk a pluszt. Aztán megjelentek a magánok és kicsit többet ajánlottak. Mármint zsetonban. Aztán a bátrak megpattantak. Ezért most ott tartunk, hogy a régihez képest + 20-30 óra körül van a kötelező... de erről már régebben panaszkodtam, ha emlékszel...
Tudod nem azzal van a baj, hogy jönni kell... még talán a korpa is rendben volna, ha nem ilyen ótvar vezénylés szerint kellene mindezt teljesíteni...
A napokban, vagy lehet már egy hete is, hogy egykori mesteremmel beszélgettem (de valószínűnek tartom, hogy ez a beszélgetés más "nem kanapékoptató" kollégával is megesett), hogy igazából az volna a jó, ha másként díjaznák a "kanapékoptató", a készenlétes és a tartalékos szolgálatokat... vagyis az alibi állások betöltői és a kevesebb vonal és típus ismerettel rendelkezők kapnák azt a bért, amit most. Azok, akik meg hajtanak mint az állat, azok bérét kiegészítenék valami kis plusz pénzmaggal... nevezzük: veszélyességi pótléknak... vagy kilométer pénznek... 
Tudod amíg Tartalékos család vagy esetleg Kanapékoptató klán egyes tagjai egy hónapban átlagosan mennek 300 kilométert, addig én szolgálatonként! Ők azt mondják nem ők sírták ki maguknak ezt... na persze... 
Tudod van a tehénszaros győri fűtőházban olyan, aki azóta tartalékra jár, hogy engem felvettek a Céghez... igen, tizenkét éve! Meg van olyan, aki háromszor hasalt el villanyátképzőn, csak hogy ne kelljen rajta járnia. Aztán most négy típussal, két-három vonal és állomásismerettel keres annyit, mint én.

Tudod nem felvágásból, de a remot Csörgő és a Szergejek kivételével minden olyan típussal rendelkezem, ami a környékünkön megfordul. És mindegyiken járok. Egyik nap egyiken, másik nap a másikon. Jah, mert már minden nap bent vagyok! Nem mondtam?

Tudod olyan a vezénylésünk, hogy három napig jövök nappal, aztán egyet éjjelre, aztán kettőt nappalra. egy nap kimarad és megint jövök háromszor nappal. Törvényesen meg van a lakáson töltött 12 óra. Igaz.

Tudod milyen az, amikor 21:20 perckor kilépsz a lakásod ajtaján, bevándorolsz a munkahelyedre, hogy másnap hajnali 3:24-kor frissen, kipihenten szolgálatba lépj? 
Tudod milyen érzés az, mikor ebből a szolgálatból végzel, 14:30-kor belépsz a lakásod ajtaján, lefürdesz, elfogyasztod az estebéded, ejtőzöl és közben elalszol a fáradtságtól? Másnap persze frissen, kipihenten pattansz ki az ágyadból 3:40-kor, hogy 5:27-kor szolgálatba állj. 
Tudod harmadnap mit végeztem? Lehajtottam 520 kilométert. Amíg a három győri tartalék és a kanapékoptatók összesen mentek talán százat.



A napokban az egyik ilyen nagypofájú kanapékoptató (jelezném egy szakvizsgás - ahogy régen Rudi bácsi hívta őket: mihaszna, semmit érő) széles vigyor kíséretében akart rám megjegyzést tenni, mert ismét eseménylapot írtam. Nem emlékszem akkor épp miről... talán a tisztítatlan szélvédőkről, vagy műszaki hibáról, hiányosságról... elég az hozzá, hogy elég volt ránéznem az illetőre, és már lejjebb is vette a hangerőt, a lelkesedése és jopofáskodó stílusa alábbhagyott... nem szeretem, ha olyanok ugatnak, akiknek a múltjuk mögött érdemi tartalomnak halvány szikrája sem észlelhető...



Tudod mi történt még velem? Emlékszel, elvégeztem a Taurus tanfolyamot. Nem kértem és lettek volna erre más kollégák is (igen, a tartalékosokra gondolok), akiknek igencsak kijárna pár típus és vonalismeret... hm, erről is eszembe jut egy beszélgetés, egy kollégával... vezénylőék őt kérték meg, hogy mondjon már pár nevet, hogy kinek kéne vonalismeretet adni? Ő nem mert egyet sem mondani, mert nem szeretné, ha közutálat tárgyát képezné a személye. Erre azt feleltem neki, hogy máskor küldje hozzám a beosztáskészítő mestereket, majd én súgok nekik! Leszarom, ha köpködnek rám. Úgyis utálom a győri fűtőház mozdonyvezetőinek... pardon: mozdonyszemélyzeti állományának három ötödét. Beképzelt barmok... a maradék két ötödével szoktam beszélgetni. Azok közül van talán három-négy olyan, akit tartok is valamire. 
Szóval három hónap után Taurusra ültem. Először csak kis mozgás jutott, aztán következő alkalommal IC meg EC. Nem felvágni akarok, mert számomra ez inkább büntetés... szívesebben járnék vicinálison... Esztergom felé mondjuk... 



Tudod az a különbség köztünk, hogy én nyíltan fel is vállalom, míg ők egymás háta mögött köpködnek a másikra. Nem egyszer szem és fültanúja voltam olyan esetnek, amikor alig lépett ki a páciens a köpködőből, vagy a társaságból, az egyik már kezdte is mondani a háta mögött... Tudom, hogy rólam is megy a duma, mert visszajut. Ráadásul azt is tudom, hogy olyan terjeszt időről-időre rólam ezt-azt, akivel állítólag jó a viszonyom... hát gondolja csak ezt...


Tudod mit érzek, Ilonka? Fáradtságot... és utálatot...

2016. május 1., vasárnap

Úton a pokolba

Lerótt tartozások


Annak idején, mikor elkezdtem arról álmodozni, hogy majd ha nagy leszek, akkor felülök egy Harley nyergébe és csak szelem és szelem és falom a kilométereket, hátrahagyva magam mögött minden köteléket, problémát, nehézséget és nem gondolok másra csak arra a szabadságra, amit ez az egész nyújt. Ez még mind azelőtt volt, hogy ismerhettem volna Ravent, G-t, vagy akár Lafaty Bandit. Aztán mikor letettem a jogsit és megvettem életem első motorját és épp nem kellett a munkahelyemen szívnom, akkor megvalósíthattam mindezt. Mindezek ellenére tisztában voltam vele, hogyha visszatérek a sok szar újra a nyakamban landol, de az a pár óra, fél nap, egy hétvége, amit motorozással töltöttem mégis emlékeztettek a régi céljaimra. Előfordult, hogy elhúztam az ország másik felébe és egy benzinkút parkolójában, a gépem mellett aludtam a betonon egy hálózsákban, másnap pedig tettem még egy kisebb kanyart és aztán hazamentem. Eleinte otthon persze mindenki totál kikészült, harminc-negyven nem fogadott hívás és üzenet várt (mert telefont se vittem magammal), de idővel megszokták ezeket a kirándulásaimat és senki nem nyavalygott.
Mindez persze még a klubos élet előtt történt, mert miután belépsz egy ilyen társaságba komoly kötelességeknek kell eleget tenned. A teher és a nyomás egyre nagyobb. A klub az életed, a családod, a tagok testvéreid, a bajtársaid. Együtt küzditek le a mindennapokat és a velük járó gondokat, problémákat, de néha még ilyenkor is kell, hogy kicsit kiszellőztesd a fejed, elvonulj a hétköznapi mókuskerékből. Erre volt szükségem, miután az elnöki poszt súlya a vállamra nehezedett.
Horáció híre, hogy Benny bátyja még szökésben van, ráadásul annál a kassai klub megmaradt tagjai közt, akiket néhány nappal korábban úgy gondoltuk, hogy már kivontunk a forgalomból pont annak a tehernek számított, amire épp nem volt szükségem, úgyhogy a rögtönzött gyűlés után felültem a méregzöld Heritage-em nyergébe és elmentem húzatni egyet. A napfelkelte egy padon ért a tihanyi félszigeten. Végignéztem a csodás látványt, aztán Füreden ittam egy kávét, majd a Bakonyon át hazatértem.
- Mit tudtál meg? - kérdeztem a Szigorút, mikor beléptem a klubba. A pultnál állt G és a Majom között. Az egyik asztalnál Bajusz és Picur pusmogott valamiről, de mikor a trióhoz léptem mellénk gyűltek.
- Fogalmuk sincs róla, ki fejezte le őket és átadják Benny bátyját egy elég nagy összegért...
- Mekkora összegről van szó?
- Egy millió euró...
- Mennyiért? - hőkölt vissza G.
- Jól hallottad.
- Az gáz. Annyit nem adhatunk érte, hogy aztán átadjuk a zsaruknak.
- Viszont ha ellopjuk tőlük...
- Nem lehet. Már tudják, hogy pályázunk rá.
- Van egy ötletem. Bajusz! Hozd magaddal a kavicsokat. Kint megvárlak! G! Kerítsd elő Ladislavot és a szatmáriakat. Szólj Fikásnak, hogy készítse elő a furgont. Ti ketten pedig várjatok meg itt, szükség lesz rátok. - mutattam a Majomra és Picurra.
- Jó balhé ígérkezik. - dörzsölte a tenyerét a testőröm.
Néhány perccel később egy ékszerész üzlet ajtaján léptünk be Bajusszal:
- Hogy, s mint, Simeon? - valójában Herzog Simonként látta meg a napvilágot több generációs ékszerész és uzsorás családban és alig néhány éve költözött a városba. Ékszerüzletet nyitott a nagyszülei holokauszt kárpótlásából, de sokkal nagyobb bűnözőnek számított, mint azt elsőre bárki gondolná.
- Mivel szolgálhatok?
- Kellene pár ehhez hasonló kavics, csak jóval gagyibb verzió. - öntöttem elé a három kincsünket. Ismerte ezeket a köveket, ugyanis vele vizsgáltattam be.
- Gagyival nem foglalkozom.
- Ne akarj minket megmalmozni. Tudjuk jól, hogy mekkora spíler vagy. Bizonyára megvannak még azok a kapcsolataid, akik a Somorjainé nyakékéhez szállították a kamugyémántokat.
Nem felelt, csak szúrósan nézett ránk csontkeretes szemüvege mögül. Megdörzsölte karvalyorrát és az egyik fiókot kihúzva egy kisebb dobozkát vett elő.
- Mennyi kellene?
- Annyi, hogy úgy nézzen ki, mintha három milliót érne.
- Milyen simlisségben utaztok már megint?
- Engem nem érdekel, honnan szerzed be ezeket, téged meg ne érdekeljen mire kell.
Ismét megdörzsölte bazilikakilincs méretű szaglószervét és apró köveket kezdett az üveglapra helyezni. Mikor ezzel végzett a számológépét kezdte püfölni. A szemtelenül magas végeredményt rezzenéstelen arccal közölte. Alkudozásba kezdtünk és mikor kilátásba helyeztem, hogy bemártom a megfelelő helyeken, egy olyan összegben állapodtunk meg, amit leginkább csak én tartottam jutányosnak, de szinte biztosra vehettem, hogy ez a ravasz zsidó még így is jól járt. Felmarkoltam a tarsolyt a kövekkel, Bajuszt utasítottam, hogy fizesse ki, majd távoztunk.
Mielőtt elindultunk volna a cserét intézni, még elugrottunk hozzám. Meg akartam válni az előző napi gönceimtől és az út porától. Meglepetésemre a család otthon tartózkodott. Amíg lezuhanyoztam Raven jó háziasszony módjára előkészítette a váltás ruhát, Csongor pedig igyekezett Bajusz kedvére tenni némi frissen főzött feketével. 
- Mi a terv főnök? - kérdezte a kincstárnok, mikor társultam hozzájuk.
- Egy nagyobb csapattal elmegyünk Benny bátyjáért és átadjuk Horációnak. 
- És ha kiszúrják, hogy nem igazi gyémántot kapnak?
- Azért megyünk a nagyobb csapattal, hogy létszámfölényben lehessünk és ezért ne merjenek ugrálni. Te is jössz velünk. - fordítottam a tekintetem a fiamra a csésze kávé mögül. Engedelmes jó katona módjára nem kérdezett, hanem felkapta a mellényét és a garázshoz ment, hogy előhozza a motorját. Mikor meghallottam a hangját kiürítettem a csészét, elbúcsúztam Raventől és kimentünk a házból. Hátrahőköltem:
- Ez meg mi a franc? - mutattam a gépre. Az általam felszerelt fekete majomringatót lecserélte egy cruiser kormányra. Elsőre nem tűnt fel, de a Heritage-emről leszereltet rakta rá.
- Nem tetszik?
- Hát ö... 
- Már az övé a motor, nem? - érdeklődött széles vigyorral Bajusz.
- De akkor is! Elcsúfította a művemet! - feleltem hisztis komédiával. Nevettünk, majd felültünk a járgányainkra és a klubház felé vettük az irányt.
Az épület előtt Csongornak meghagytam, hogy várjon meg minket odakint.
- Mindenki itt van? - kérdeztem G-t, miután beléptünk Bajusszal.
- Ladislavot nem értem el és a szatmáriaktól is csak ők négyen vannak itt. - mutatott Joe-ék felé. Egy asztalnál ültek söreik társaságában. 
- Picsába... Mindegy, akkor vedd fel a kapcsolatot a kassaiakkal. Beszéld le velük a találkozó helyszínét. Budapest környékén felhívlak. Fikás! Te jössz a furgonnal!
- Rendben Tesó! Széles utat! - búcsúzott el G. Ekkor lépett be Frankie és Cinege.
- Mi a pálya?
- Épp most indulunk Benny bátyjáért. 
- Kellünk?
- Jó lenne. - néztem végig rajtuk. Mindannyiukon már "LETENYE" volt olvasható. Frankie-n kicsit furcsán hatott, bár már korábban is számítani lehetett rá, hogy átigazol, mikor még csak Szemes beolvasztásáról esett szó.
- Guruljunk! - adtam ki a parancsot. 
Úgy terveztem, hogy végig sztrádán megyünk, ha nem hozzák elénk a csomagot és hogy minél hamarabb odaérhessünk. Csak a szokásos alacskai pihenőn álltunk meg az M0-ás körgyűrűn. Ott kaptam meg az infót, hogy Rozsnyóra elénk hozzák Benny bátyját (és hogy Ladislav még mindig nem jelentkezett). 
Hatvanig az M3-ason haladtunk, majd északnak fordultunk a 21-es főúton. Batonyterenyénél elfordultunk a 23-asra és Bánrévénél léptünk át a Felvidékre. Itt aztán a Sajó folyó mellett haladtunk Rozsnyóig, ahol a felvidéki 16-os főút mentén található kagylós benzinkút parkolójában találkoztunk a kassai klub maradékával.
Mindössze öten alkották az új formációt és kissé meglepődtek mikor mi megjelentünk az út porától piszkosan, tizenketten. Leparkoltunk, majd az új elnökhöz léptem, a többiek pedig mögöttem félkörben helyezkedtek el. Bemutatkoztunk és sajnálatomat fejeztem ki a társaik elvesztéséért. Mindig rezzenéstelen arccal tudtam hazudni. 
- Remélem nem gond, ha nem készpénzzel fizetek az áruért. - húztam elő a tarsolyt a mellényem zsebéből. Kivettem belőle az egyetlen igazi gyémántot és jól láthatóan felmutattam. A látvány elbűvölte őket.
- Abszolút nem. - felelte az új elnök és előrenyújtotta a markát, hogy tegyem bele. Erre úgy tettem, mintha beleejteném a valódi gyémántot a többi közé, majd az egész tarsolyt helyeztem a tenyerébe. Amíg ő zsebre tette a kamuköveket és félig elfordult, hogy előadja Benny bátyját, addig a mi kincsünket visszarejtettem a belsőzsebembe. Még egy pakk cigit is előhúztam, hogy ne keltsen gyanút, sőt miközben az árut Fikás és Csongor megkötözték és elrejtették a furgonban, megkínáltam a kassai elnököt.
- A szállításaitokról szeretnék még veled tárgyalni. - vont kicsit félre. Aggódtam miatta, hogy szóba kerül, de most már nem vonulhatok vissza a beszélgetés elől. Kérdőn néztem rá:
- Szeretném ha tudnád, hogy ez a klub, már nem az, mint ami volt. Elegünk van a lövöldözésből és a sötét üzletekből. Új alapokra akarom vinni ezt a társaságot. - meglepő fordulat. Nem vágtam közbe, csak csendben végighallgattam a mondandóját.
- Tudom jól, hogy az első fuvarotokat a néhai vezetőnk nem fizette ki. Így most az volna a korrekt, ha ezeket visszaadnám nektek, de szükségünk van egy kis pénzmagra az újrakezdéshez. - vagyis lépéselőnybe kerültünk.
- Megértelek. Csináljuk azt, hogy amikor már stabilizálódik a helyzetetek, akkor fizetitek vissza.
- Arra nagyon sokat kellene várnotok.
- Miből szeretnétek megélni? Ha nem vagyok indiszkrét... 
- A motorépítő és szerelő műhelyünk híresnek számít. Ezt a vonalat mindenképpen.
- Vagyis az alkatrészekre, amik Szlovéniából jönnek, azokra továbbra is szükségetek lenne.
- Pontosan.
- Mit szólnál hozzá, ha ezeket a jövőben mi szállítanánk, viszont egy részét lefölöznénk, amíg az adósságotok rendeződik. - egy darabig töprengett az ajánlaton, majd kibökte:
- Ez járható útnak és fairnek látszik. - kezet ráztunk megpecsételve a megállapodást. 
- Keressük egymást.
Ezután a kassaiak motorra ültek és elhajtottak. Összehívtam az embereimet:
- Joe, ti menjetek előre felderítőnek. Ha bármi gáz van egyből hívjatok.
A megérzésem nem volt alaptalan: Pelsőc előtt jártunk mikor hívott, úgyhogy a falun nem a főúton át mentünk keresztül. Valaki leadhatta a drótot a jardoknak, mert a tronaljai elkerülőn ismét igazoltatták a szatmáriakat, így ismét a város utcáin át próbáltunk átjutni. Viszont itt is fennállt a veszélye, így ketté váltunk és Fikás Csongor társaságában a furgonnal a mellékutcákat járta. Szerencsére kellően lemaradtak és Králik határában lefoglalhattuk a zsarukat, amíg ők megelőzhettek bennünket. A rossz szlovák kiejtésemet és szókincsemet a rend éber őrei sértésnek vették ezért igyekeztek mindenbe belekötni. Meg is jegyeztem:
- Na ezért akartam, hogy Ladislav velünk jöjjön...
Viszont ezután egyenes utunk volt a határig. Újra felfejlődtünk karavánba: mellettem a Majom, mögöttünk Frankie és Cinege, utánuk Picur és a Szigorú jött. Hatunk és a szatmáriak alkotta négyes közt haladt a furgonnal Fikás és Csongor a megkötözött sonkával.
Hatvannál, mielőtt ráfordultunk volna a sztrádára egy benzinkútnál megálltunk pihenni és tankolni. Épp végeztem a shopban, mikor a Szigorú lépett hozzám, a telefonját elemelve a fülétől. Sejtettem ki akar velem beszélni:
- Miben segíthetek?
- Lenne egy meló a számotokra.
- Mekkora melóról lenne szó?
- Csak kísérni kellene az egyik szállítmányunkat.
- Oké. Nagyjából egy órán belül ott vagyunk.
- A nomádokhoz gyertek.
- Rendben. – azzal letettem.
Frankiet megkértem, hogy Cinegével és a szemesiekkel vigyék haza az „árut” amit aztán az egyik emeleti lakásban rejtsenek el és őrizzék, amíg Horáció nem megy érte. Miután mindenki végzett újra útra keltünk és az M0-ásig együtt haladtunk, majd a Majommal, a Szigorúval és Picurral leváltunk a konvojról.
A nomádok klubházánál találkoztunk Szigorú régi játszótársaival. Bemutatkozások után bekísértek bennünket az épületbe, ahol az elnök vette magához a szót:
- Ezen a cédulán van a cím, ahová el kellene mennetek. Találtok ott egy tartálykocsit. Azt hozzátok el.
- Miért nem ti csináljátok? – kérdeztem a címet fürkészve.
- Ma estére máshová vagyunk hivatalosak, így nem tudunk érte menni, viszont éjfélig el kell hozni. – a falon lévő órára néztem: valamivel kevesebb, mint négy óránk maradt a műveletre.
- Csakhogy mi kevesen vagyunk a kíséréshez és a kamion vezetéséhez, ráadásul a szükséges jogosítványokkal sem rendelkezünk a tartálykocsi továbbításához. Valamelyikőtöknek velünk kéne jönnie. – ezen egy pillanatra elgondolkodott, s végül az egyetlen jelöltjükre mutatott:
- Kiske veletek megy, viszont így kisebb az érte járó guba.
- Nem kérünk ezért a fuvarért pénzt.
- Hanem?
- Szeretnénk ezzel letudni a tartozást. – végignézett a társain, majd kezet nyújtott:
- Legyen. Viszont ha van valami extra cuccotok, azt a jövőben nekünk juttatjátok el! – teketóriázás nélkül a kezébe csaptam elfogadva az ajánlatot. Lelöktünk egy felest, majd kitódultunk a motorjainkhoz. A prospect Picur mögött kapott helyet, ugyanis csak az ő gépe volt alkalmas még egy személy szállítására. Az M0-ás körgyűrűig két tag elkísért bennünket, de nem tudtuk, hogy csak ellenőrizni akarnak, vagy nekik is erre akadt dolguk.
Kecskemétig haladtunk az M5-ösön. Jócskán besötétedett mire ráfordulhattunk az 54-es főútra, amin Soltvadkertig gurultunk, onnan pedig az 53-ason Kiskunhalasig. A megadott cím a Majsai úton volt egy vasúti átjáró után egy kilométerre egy kanyarban. A kapu fölött Takarmánygyártó és állattenyésztő Kft. Felirat helyezkedett el félkörívben.
A telepen csak néhány gyengén világító kandeláber jelezte az emberi jelenlét nyomát. Nekünk jól jött, ahogy az utat szegélyező fák és bokrok, mert így legalább nem láthatták, hogy egy kamiont készülünk elkötni.
A tartálykocsi egy nagyobb épület elé volt leparkolva. Melléparkoltunk, Kiske leszállt Picur mögül és a fülkéhez lépett. Kinyitotta az ajtaját, majd egy „bassza meg” hagyta el a száját, mire mind odasiettünk. A vezetőülésben egy véres arcú hulla ücsörgött eggyel több lyukkal a fején a szokásosnál.
- A picsába. – szökött ki a számon.
- Mibe akartok minket belerángatni? – ragadta galléron Szigorú a megszeppent Prospectet.
A választ egy durranás adta meg. Nem kellett egyikünknek sem segítség a hang analizálásához. Azonnal lehúzódtunk még mielőtt a következő eltrafálja valamelyikünket. Közben Picur, a kamion nyújtotta fedezékben hálája jeléül ököllel behúzott egyet Kiskének. A szemesi lövöldözés óta nem rajongott az efféle balhékért, de mégis valahogy mindig belekeveredett és az idegei kezdték felmondani a szolgálatot. Meg tudtam érteni.
Meglepetésünkre a jelölt nem akart revansot venni a pofonért, amitől nekivágódott az épületnek, hanem egy pisztolyt húzott elő miközben az arcát lapogatta. A mi kezünket már kitöltötte egy-egy markolat. (Akkor vettük magunkhoz a pisztolyokat, mikor elmondtam Frankie-nek, hogy hova készülök a három társammal. A megérzés nem volt alaptalan).
Próbáltuk kitalálni, hogy másszunk ki ebből a slamasztikából, de arra jutottunk, hogy csak akkor lesz erre esélyünk, ha ártalmatlanná tesszük a ránk vadászókat. Kiske bekúszott a kamion alá és onnan adott le néhány lövést, amerre az ellenséget sejtette. Higgadtan cselekedett. Nem lepődtem volna meg, ha a jelöltség előtt ő is katonaként szolgált, ne adj isten Csongor bajtársaként… A Majom a kamion fülkéje és a tartály között felmászott és a magasból próbálta felmérni a terepet és adta le a drótot, hogy merre látta a torkolattüzeket. Picur és a Szigorú a tartálytest fedezékében eljutott a ház sarkáig, hogy megakadályozzák, hogy mögénk kerülhessenek, én pedig a kamion elejénél guggolva lestem ki időnként és adtam le vaktában pár kósza lövést.
A következő pillanatban kilőtték Szigorú motorjának a kerekeit, a tankját, első lámpáját, amitől a tulaja totál bepöccent, kiugrott a fedezékéből és ordítva elindult a mellettünk álló épület felé. Fedezetet nyújtottunk neki, hogy elérje a célját, ahol legörnyedt, majd berontott az ajtón és kiürítette a pisztolya tárát. Néhány halálsikoly után csend lett, senki nem lőtt. Meredten figyeltünk a telep félhomályába, aztán egyszer csak sántikálva előjött az épületből a társunk egy levágott fejjel a kezében. Magasra emelte és közben vicsorgott, mint egy veszett kutya. A következő pillanatban egy dörrenés hasított át az éjszakán, majd a Szigorú elterült. Erre mind tüzelni kezdtünk. Szemben a ház túlsó sarkánál Picur körvonalai tűntek fel, aki eddig a ház megkerülésével volt elfoglalva és most oldalról támadta az ellent és sikeresen végzett mind a hárommal. Mikor minden újra elcsendesült a Majom ugrott le a kamionról és rohant oda a földön heverő társunkhoz, de akkor már késő volt: a Szigorú holtan hevert a porban. 
- Bassza meg! - szökött ki Majom száján. Odarohantunk Kiskével és megismételtük a szavakat. Picur az oldalát fogva lépett hozzánk. 
- Veled mi történt? - kérdeztem meglepve, aggódva.
- Csak súrolt. - nyugtatott meg a testvérünk.
- Kik voltak ezek? - állt fel Majom Szigorú teteme mellől és ragadta galléron Kiskét. Hogy megsürgesse a válaszadást Picur hatalmas tenyerét a jelölt nyakára helyezte és szorítani kezdte azt.
- Nem tudom. - hörögte. 
- Engedjétek el. Nézzétek meg őket, hátha van náluk valami irat. Mi addig betesszük Szigorú testét a kamion hátuljába és eltüntetjük a motorját. - a Majom és Kiske eltűntek a telepen, Picurral pedig besakkoztuk a fülkébe a társunk holttestét. Épp végeztünk, mikor a Majom jelentést tett:
- Szerbek. 
- Szerbek? - vontam fel a szemöldököm.
- Miért én mit mondtam? 
- Miért lennének bepöccenve rátok a szerbek? - fordult Picur Kiskéhez. 
- Fogalmam sincs. Ez klubügylet és csak egy jelölt vagyok. Tudjátok hogy működik ez, nem?
- Akkor majd megkérdezzük a klubodat. 
- Csomagoljunk és tűnjünk innen, mielőtt kiderül mi történt itt. - adtam ki az ukászt. Sietve befejeztük a nyomaink eltüntetését, majd útra keltünk. 


Fény az alagút végén.


Mellékutakon át indultunk vissza a fővárosba. Gondolatok cikáztak a fejemben és próbáltam magyarázatot találni, okokat, hogy miért történt mindez. Egyértelmű, hogy nem ránk pályáztak, hanem Szigorú előző pajtásaira és azt is biztosra vettem, hogy erre ők előre számítottak és ezért küldtek minket a méhkasba. Ha minket kinyírnak a szerbek, vagy veszteségeket szenvedünk el, az számukra nem probléma. Ha a jelöltjük is elbukik, az se gáz: majd jönnek mások. Náluk teljesen más a felvételi forma és a hozzáállás, mint nálunk.
Számon akartam kérni a társaságot és felelőssé tenni őket az egyik emberem, a testvérem elveszítéséért! 
Egy előre megadott címre, egy régi, elhagyatott gyárépületbe vittük a tartálykocsit. Kiske menet közben felhívhatta a klubot, mert mind a két chapter szinte teljes tagsága várt ránk, plusz egy tatai srácot is felfedeztem köztük. Kisebb létszámra számítottam, amivel szemben nyugodtan keménykedhetnénk, de tizenhárman álltak hármunkkal szemben. A két elnök lépett mellém, mikor leszálltam a motorról:
- Sajnáljuk, ami történt. - ilyen álszent és semmitmondó hangon még nem hallottam részvétnyilvánítást. Az undoromat és ingerültségemet visszafojtva fogadtam azt.
- Mi a fasz volt ez? Miért támadtak ránk a szerbek? Miért kellett Szigorúnak meghalnia? - nem gondoltam volna, hogy nem sikerül visszafognom magam. Fenyegetően, magamból kikelve ördögi hangon tajtékoztam az angyalok között.

- Tudjuk min mész most keresztül, és még egyszer nagyon sajnáljuk a történteket. - tette a vállamra a kezét atyaian a nomádok elnöke.
- Akik betámadtak benneteket, azok ránk vadásztak. Nemzetközi szinten megy ez a háború már évtizedek óta, talán ezt Te is tudod. - kezdte bizalmaskodóan a másik vezér. Ekkor tűnt fel, hogy kezd bezárulni körülöttünk a kör.
- Többet nem árulhatunk el. Találjunk valami megoldást, hogy kárpótoljuk a veszteségeteket. - mintha egy darab húsról, vagy csak egy motorról lenne szó, úgy beszélt a nomád. Minden esetre ezt nem felajánlásnak szánta.
- Befejeztük. Nem tartozunk és nem dolgozunk többé se nektek, se a partnereiteknek. Ha valami extra a jövőben leesik azt átadjuk, de semmi több. - ellentmondást nem tűrően fogalmaztam, de a rajtam eluralkodott indulat beszélt belőlem. A két elnök egymásra nézett, majd a Budapest chapter vezére vette magához a szót:
- Rendben van. - és kezet nyújtott. Habozva ugyan, de kezet ráztunk. 
Annyit kértem még tőlük, hogy adjanak kölcsön egy furgont, hogy Szigorú tetemét hazaszállíthassuk. Erre ők Kiske szolgálatait is felajánlották a feladathoz és jelezték, hogy a temetésen tiszteletüket tennék. Egy kisebb járműpark állt ezen a helyen, úgyhogy kinyitották az egyiket, két alacsonyabb rangú tag (legalábbis a mellényük elég szűziesen hatott a többiekéhez képest) kiemelte és áthelyezte a furgonba a társunk tetemét, a jelöltjük a volán mögé ült, majd kihajtottunk a gyárból. 
Hajnali kettő felé járhatott. Az egyes főúton haladtunk, karavánban, a közlekedési szabályokat betartva. Próbáltam kizárni a külvilágot, összeszedni a gondolataimat, feldolgozni a történteket és megoldást, ötleteket keresni a jövőre nézve. Vissza kellett terelnünk a klubot abba az irányba, amilyennek annak idején azt kitaláltuk. Legálisan, fegyverek, lövöldözés, kétes alkuk, hazugságok és erőfitogtatások nélküli élet. Ellenben éreztem, hogy Szigorú régi klubjának tagjaival még meggyűlik a bajunk.
Tatabánya előtt jártunk, mikor felsorakozott mögénk egy kamion. A gondolataimmal és az úttal foglalkoztam, így az sem lett gyanús, hogy a furgon eltűnt közülünk. Az egyik kanyarban aztán ott állt keresztben egy másik. Későn vettük észre a sötétben, mert a reflektort lekapcsoltam, ugyanis fényt vettem észre szemből, mintha jött volna onnan egy másik jármű. Valójában ez csak elterelésnek szánták, hogy minél később vehessük észre a csapdát. A fékezéshez és a biztonságos megálláshoz már nem állt rendelkezésünkre kellő távolság, ezért inkább blokkoltattam a hátsó fékeket és kifaroltattam a gépet, majd megdöntöttem, hogy átcsússzak a plató alatt. A következő pillanatban fény kezdett derengeni a horizonton és egy hatalmas ütést éreztem a mellkasomon.
Valami folyadék végigfolyt az arcomon. Kinyitottam a szemem. A nap erősen tűzött. Felnéztem és ekkor vettem észre, hogy egy pad előtt fekszem a Balaton partján a tihanyi félszigeten. Felültem és körülnéztem. Az egészet álmodtam. Nem történt meg az ékszerész látogatása, sem a túra a Felvidékre, sem a csere a kassaiakkal, sem a lövöldözés Kiskunhalas mellett. Szigorú is él -legalábbis a telefon tanúsága szerint, sőt Ladislav sem szívódott fel, hiszen a húsz nem fogadott hívások közt néhány tőle volt. 
Feltápászkodtam a földről, leporoltam magam, felültem Heritage-em nyergébe, beindítottam, majd elindultam haza, hogy elrendezzük végre az ügyeinket.